Powrót do listy artykułów

Desktop-as-a-Service (DaaS) – mobilność i elastyczność w jednym

O ile wirtualizacja serwerów i aplikacji jest na porządku dziennym, o tyle usługa w postaci hostowanych stacji roboczych dopiero od niedawna stanowi ofertę dużych dostawców i producentów rozwiązań wirtualizacji.

Tak jak w przypadku serwerów i aplikacji w chmurze, tak i Desktop-as-a-Service (DaaS) oparte o infrastrukturę zewnętrzną pozwala uniknąć kosztów obsługi przez wyspecjalizowany personel IT. Na czym polega DaaS?

W porównaniu do wirtualizacji stacji roboczych w ramach własnej infrastruktury, DaaS daje te same korzyści, przesuwając odpowiedzialność za hardware, software, wydajność i niezawodność na barki operatora. Pozwala też skorzystać z globalnej infrastruktury centrów danych aby dostarczyć możliwie jak najlepszą wydajność.

Główne zalety tego rozwiązania to przede wszystkim oszczędność. Częstym problemem jest zwlekanie z migracją na nowszy system operacyjny ze względu na duże koszty generowane podczas takiego procesu. Sam proces migracji często wiąże się również ze zmiana sprzętu i czasem potrzebnym na wdrożenie. Wykorzystanie infrastruktury DaaS pozwala oszczędzić na personelu odpowiedzialnym za wsparcie techniczne i zaplanować wydatki, które rozkładają się w czasie ze względu na model abonamentowy.

Gdy firma zatrudnia nowych pracowników, stworzenie stanowiska pracy wymaga znacznie mniej czasu, gdyż nie ma potrzeby przygotowywania systemu operacyjnego dla nowego użytkownika. DaaS pozwala stworzyć nowe stanowiska z pomocą kilku kliknięć a nowy pracownik po prostu loguje się do niego uzyskując dostęp do wszystkich aplikacji używanych w firmie.

DaaS daje swoim użytkownikom ulepszoną mobilność i porównywalne doświadczenie bez względu na urządzenie, z którego łączą się ze swoim komputerem w chmurze. Telefon, tablet, laptop czy komputer – każde urządzenie jest w stanie połączyć się z usługą DaaS.

Jest też kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę decydując się na skorzystanie z DaaS. W pewnym sensie znajdziemy się na łasce i jakości usług naszego ISP. W przypadku problemów z połączeniem, sytuacja, w której nasi pracownicy są odcięci od swoich komputerów jest bardzo realna. Szybkość działania będzie zależała od jakości łącza internetowego, co w przypadku niskiej przepustowości oraz dużego ruchu może generować opóźnienie wpływające na wydajność pracy.

Warto zadać też sobie pytanie, jak bardzo ufamy firmie oferującej usługi DaaS w zakresie bezpieczeństwa danych. Aby sprzedać produkt, każda firma pochwali się nieskazitelnym bezpieczeństwem swoich usług, ale jak uczy nas historia nie ma twierdzy nie do zdobycia, a bezpieczeństwo danych wielkich firm ICT okazało się niewystarczające w starciu z rzeczywistymi umiejętnościami hakerów, bądź niefrasobliwością pracowników.

Czy DaaS jest lepsze od własnej infrastruktury wirtualnych stacji roboczych? Wszystko zależy od potrzeb i możliwości finansowych, strukturalnych i personalnych firmy. Dobrze jest jednak przyjrzeć się obu rozwiązaniom i zdecydować co pasuje najlepiej dla obecnego modelu biznesowego firmy.

Powrót do listy artykułów

Inwestujemy w rozwój województwa podkarpackiego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013 oraz z budżetu Państwa

www.rpo.podkarpackie.pl

Projekt i wykonanie: Centrum Wspierania Edukacji i Przedsiębiorczości, ul. Hoffmanowej 19, 35-016 Rzeszów (kontakt)