Powrót do listy artykułów

Wykorzystywanie nowych technologii w firmie

Zastosowanie nowych technologii w firmach, to w XXI wieku niemalże niezbędne narzędzie do zaistnienia na rynku i szansa na utrzymanie się w nim. Aby przedsiębiorstwo mogło spełniać oczekiwania klienteli potrzebny jest nieustający rozwój.

Trzy lata temu, na zlecenie Motoroli, firma IDC przeprowadziła sondaż w którym firmy z Francji, Włoch, Niemiec, Rosji, Arabii Saudyjskiej, RPA, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Szwecji odpowiedziały na pytania związane z przyszłym i teraźniejszym użyciem nowych technologii.

Tylko 19% firm twierdzi, że wprowadzają je w swoich branżach jako pierwsi. Na drugim miejscu są przedsiębiorstwa zaliczające się do grona tych wprowadzających unowocześnienia tylko, gdy wymaga tego od nich rynek. Stanowią oni ponad połowę pytanych. Listę zamyka 7% firm, które uznają się za opieszałych i niespieszących się z wdrażaniem nowych technologii.

Jeśli chodzi o dziedziny, w odniesieniu do stosowania nowych rozwiązań technologicznych, branża mediów jest postrzegana jako najbardziej innowacyjna (37%). Kolejne miejsca zajmują: sektor wytwórczy (28%) oraz logistyka (23%).
Sondaż zawierał także kilka ciekawych statystyk:


  • Większość firmy wykorzystuje sieci WLAN, komputery mobilne i technologię VoIP (69 – 84%);

  • Blisko połowa firm przyznaje, że używa 40% używa mediów społecznościowych;

  • Taki sam procent pytanych stosuje nagrania w jakości Full HD;

  • Część firm używa sprzętu sterowanego głosem (około 27%).

W Polsce natomiast według danych OECD i Eurostatu wydajność pracy Polaków, w wyniku rozwoju, wzrosła od 2008 roku o mniej więcej 5,5%. Jest to najlepszy wynik w Europie, niemniej na tle Niemców czy Amerykanów pracujemy ciągle około 60% mniej efektywnie (szacuje ekonomistka dr Drozdowicz-Bieć). Poziom pracy firmy nie zależy więc tylko i wyłącznie od informatyzacji, ale także od przeszkolenia pracowników.

Dla wprowadzania nowych koncepcji i przekazywania ich personelowi skutecznym narzędziem jest LMS, czyli Learning Management System (System Zarządzania Nauczaniem). Jest to platforma szkoleniowa pomagająca pracodawcy śledzić indywidualne umiejętności i kompetencje pracownika. LMS zarządza dostępem do kursów, w których użytkownik został zarejestrowany, dzięki czemu możemy przydzielać mu określoną ilość informacji do nauczenia się lub przećwiczenia.

Firma, w której są wprowadzane innowacyjne rozwiązania statystycznie rozwija się zdecydowanie szybciej. Wprowadzając jednak nowe technologie należy pamiętać o systematycznym szkoleniu pracowników, gdyż każdy nowy sprzęt (czy oprogramowanie) jest bezużyteczny bez osoby - do jego obsługi.

Powrót do listy artykułów

Inwestujemy w rozwój województwa podkarpackiego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013 oraz z budżetu Państwa

www.rpo.podkarpackie.pl

Projekt i wykonanie: Centrum Wspierania Edukacji i Przedsiębiorczości, ul. Hoffmanowej 19, 35-016 Rzeszów (kontakt)