Powrót do listy artykułów

Zastosowanie mediów społecznościowych w firmie

Media społecznościowe (z ang. Social Media) to serwisy internetowe i mobilne, które oferują komunikację między ich użytkownikami na różnych poziomach i na duże odległości.

Większość z nich, dzięki technologii Web 2.0, umożliwia łączenie się z ludźmi po drugiej stronie globu. Korzystanie ze zdecydowanej większości tego rodzaju mediów jest proste, ogólnodostępne i co najważniejsze – darmowe. To już kilka zalet, dla których warto po nie sięgnąć. Dlaczego powinniśmy z nich korzystać jeśli prowadzimy firmę? Media społecznościowe umożliwiają przede wszystkim nawiązanie interakcji z odbiorcami twoich reklam, klientami i użytkownikami odwiedzającymi twoją stronę branżową.
Przyjrzyjmy się więc trzem najbardziej przydatnym portalom społecznościowym.

Facebook - zdecydowanie najbardziej powszechny z nich wszystkich. Został stworzony przez Marka Zuckerberga w 2004 roku. Umożliwia nam pisanie postów na tzw. tablicy, wyszukiwanie znajomych i dodawanie ich do stworzonych przez nas grup, prowadzenie czatów nawet z wieloma osobami na raz, opisanie własnych zainteresowań czy zakładanie stron o określonej tematyce. Odpowiednikiem i konkurencją dla Facebooka jest Google+.

Twitter to serwis udostępniający usługę mikroblogowania. Posiadając konto, możemy pisać posty, zwane tweetami (ćwierknięciami) ograniczone do 140 znaków. Nasze wiadomości czytać będzie każdy, kto zaznaczył opcję obserwacji naszego kanału. Możemy także odpowiadać na wiadomości innych użytkowników lub używając hashtagów (np. #MojaFirma) ułatwiać im znajdywanie naszych postów po słowach kluczowych.

LinkedIn to międzynarodowy serwis społecznościowy, specjalizujący się w kontaktach zawodowo-biznesowych. Rejestrując się masz możliwość dodania e-maili swoich znajomych tworząc tym samym listę kontaktów biznesowych. Dalej możesz poprosić ich o udostępnienie ich listy w celu nawiązania nowej znajomości czy ubicia interesu. Serwis oferuje także pomoc w szukaniu konkretnych firm lub tych, które są związane z interesującymi nas kategoriami. Polskim odpowiednikiem jest np. Grono.pl

Badania pokazały, że social networking jest najskuteczniejszą metodą poszukiwania pracy czy zatrudniania pracowników. Jeśli poleca Cię znajomy czy nawet znajomy znajomego, masz dużo większe szanse na zdobycie pozycji, niż obca osoba. Również przy zawieraniu kontraktów biznesowych lepiej mieć pewne rekomendacje. A te od znajomych liczą się najbardziej. Dodatkowo warto pamiętać też o zwykłym utrzymywaniu kontaktu z klientami. Ocieplanie wizerunku firmy może pozytywnie odbić się na sprzedaży jej towarów czy usług, a media społecznościowe są jednym z najlepszych sposobów na prowadzenie darmowego marketingu. Umożliwiają nam śledzenie efektów kampanii oraz dostęp do opinii wystawianych przez odbiorców. Dobrze prowadzona polityka firmy na wyżej wymienionych serwisach, może diametralnie zmienić jej oblicze.

Powrót do listy artykułów

Inwestujemy w rozwój województwa podkarpackiego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013 oraz z budżetu Państwa

www.rpo.podkarpackie.pl

Projekt i wykonanie: Centrum Wspierania Edukacji i Przedsiębiorczości, ul. Hoffmanowej 19, 35-016 Rzeszów (kontakt)