Powrót do listy artykułów

Jak reklamować firmę

Internet bardzo rozrósł się przez ostatnie lata, a razem z nim liczba jego użytkowników. Nie umknęło to uwadze rynku reklamy, który już na dobre zadomowił się w sieci. O ile cele jakie reklama ma spełniać nigdy się nie zmieniają, to sposoby w jaki ma dotrzeć do odbiorcy są już bardzo różne. Porównajmy więc tą tradycyjną do jej odpowiednika online.

Rzeczą, od której należałoby zacząć jest fakt, że reklamy tradycyjne są statyczne. Uchodzą za rodzaj typu PUSH. Polega to na tym, że odbiorca jest tylko biernym obserwatorem i nie ma wpływu na docierającą do niego treść. W dodatku moment, w którym potencjalny klient spotyka się z promocją firmy bywa zwykle niezbyt wygodny. Dlatego reklama, przerywająca ciekawy film w telewizji, może zostać więc przez widza potraktowana źle.

Kolejną istotną cechą jest to, że tradycyjna reklama ma ograniczony dostęp do konkretnie określonego rodzaju odbiorców. O tyle, o ile umieszczając swoje ogłoszenie w gazecie jesteśmy w stanie określić kto po nią sięgnie, to w przypadku np. billboardów czy radia nasza grupa docelowa będzie się składała z przypadkowych osób.

Nie możemy także policzyć ile osób dokładnie zobaczyło nasz afisz, co oznacza, że nie wiemy do końca czy reklama się opłaca i czy warto ją kontynuować. Dlatego, w tego rodzaju reklamach, firmy stawiają większy nacisk na jakość. Twórcy reklam wiedzą, że ciężko jest przykuć uwagę biernego obserwatora dlatego próbują docierać do emocji widza i rozbudzić w nim chęć wykupienia usługi czy proponowanego produktu.

Ostatnią cechą reklam tradycyjnych jest ich relatywnie niski koszt. Oczywiście to ile wydamy na reklamę naszej firmy zależy tylko od nas, ale gama dostępnych rodzajów pozwala nam ograniczyć wydatki z tym związane. Począwszy od darmowych ogłoszeń w gazetach, przez naklejki, ulotki czy billboardy do reklam telewizyjnych transmitowanych w przerwach wielkich imprez.

Reklamy internetowe są w zasadzie odwrotnością tych tradycyjnych. Te zaliczane są do gatunku typu PULL, a odbiorca ma realny wpływ na docierającą do niego treść. On decyduje czy chce zapoznać się z reklamą czy nie.

Decydując się na reklamę online musimy być świadomi, że koszty okażą się prawdopodobnie wyższe niż w przypadku ogłoszeń off-line. Jesteśmy także ograniczeni jeżeli chodzi o rozmiar naszej reklamy.

W zamian natomiast możemy mieć pewność, że będziemy w stanie określić docelową grupę odbiorców oraz ich liczbę. Będziemy wiedzieć więc czy nasza reklama spełnia swoją rolę. Te interaktywne przykuwają uwagę, więc twórcy nie muszą silić się na przekaz na poziomie podświadomym.

Dodatkowo dzięki tagom i wyszukiwarkom internetowym łatwiej odbiorcy znaleźć interesujące go oferty, co w przypadku darmowych serwisów oznacza szansę na zaistnienie małych i średnich przedsiębiorstw bez naruszania ich budżetu.

Jednym ze sposobów reklamowania firmy w sieci jest rozsyłanie swoich ofert mailami. Żadna jednak firma, należąca przynajmniej do grupy małych i średnich przedsiębiorstw, nie zatrudnia ludzi specjalnie za to odpowiedzialnych. Na pomoc przychodzą nam takie serwisy jak Mailchimp, FreshMail czy Mandrill. Serwisy te oferują nam tworzenie maili i newsletterów oraz rozsyłanie ich do ustalonej grupy odbiorców. Pierwszy z nich, najbardziej też chyba popularny, oferuje przedsiębiorcy także wiadomości zwrotne z wynikami naszej kampanii, a to wszystko prawie za darmo. Ceną za wysłanie 12 000 maili jest… dodanie loga firmy w stopce wiadomości. W przypadku polskiego odpowiednika, jakim jest FreshMail, możemy bez opłat dostarczyć maile do 500 internautów. Dalej ceny zaczynają się od 25 zł (1 000 odbiorców) a kończą na 650 zł - za 50 000 wiadomości. Stron oferujących e-mail marketing jest w sieci jednak wiele i wybór należy tylko i wyłącznie do indywidualnych potrzeb klienta. Warto po prostu pamiętać, że jest to jeden z niskobudżetowych, dobrych sposobów na przeprowadzanie kampanii reklamowej.

Każdy rodzaj reklamy ma więc swoje plusy i minusy. Prowadząc działalność należy więc dołożyć starań, aby korzystać z jak największej liczby dostępnych rodzajów form naszej reklamy.

Powrót do listy artykułów

Inwestujemy w rozwój województwa podkarpackiego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013 oraz z budżetu Państwa

www.rpo.podkarpackie.pl

Projekt i wykonanie: Centrum Wspierania Edukacji i Przedsiębiorczości, ul. Hoffmanowej 19, 35-016 Rzeszów (kontakt)